XD6239D301MR-Q
Part number
XD6239D301MR-Q
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT-25
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Qualification
AEC-Q100
Voltage Dropout (Max)
0.39V @ 300mA
PSRR
75dB (1kHz)
Supplier Device Package
SOT-25
Current - Quiescent (Iq)
355 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3