XC6241B1519R-G
Part number
XC6241B1519R-G
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd
Description
IC REG LIN 1.5V 150MA 4-USPQ-B05
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 5000
Current - Output
150mA
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Short Circuit
PSRR
60dB (1kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Current - Quiescent (Iq)
900 nA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-USPQ-B05 (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.825V @ 150mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3