V62/03631-12XE
Part number
V62/03631-12XE
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 20-HTSSOP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
10V
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR
60dB (1kHz)
Control Features
Enable, Power Good
Package / Case
20-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package
20-HTSSOP
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Voltage Dropout (Max)
0.287V @ 500mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3