UPC78M12AHF-AZ
Part number
UPC78M12AHF-AZ
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Renesas
Description
IC REG LINEAR 12V 350MA MP-45G
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 141
Quantity
Price
Total price
141
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
Voltage - Input (Max)
30V
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Voltage Dropout (Max)
2V @ 350mA
PSRR
78dB (120Hz)
Current - Output
350mA
Operating Temperature
-30°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
MP-45G
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3