UPC24A15HF-AZ
Part number
UPC24A15HF-AZ
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Renesas
Description
IC REG LINEAR 15V 2A MP-45G
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 115
Quantity
Price
Total price
115
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Voltage - Input (Max)
25V
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C (TA)
Current - Supply (Max)
30 mA
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Current - Output
2A
PSRR
48dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1V @ 2A
Supplier Device Package
MP-45G
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3