UM1770Y-33
Part number
UM1770Y-33
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Union Semiconductor International Limited
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT89-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2
Quantity
Price
Total price
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
Current - Quiescent (Iq)
140 µA
Current - Supply (Max)
300 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.32V @ 500mA
PSRR
65dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3