UM1770Y-18
Part number
UM1770Y-18
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA SOT89-5
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
SOT-89-5/6
Supplier Device Package
SOT-89-5
PSRR
65dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3