UM1770DA-28
Part number
UM1770DA-28
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 6-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Voltage Dropout (Max)
0.32V @ 500mA
PSRR
65dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3