UM1750DA-28
Part number
UM1750DA-28
Description
IC REG LINEAR 2.8V 350MA 6-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Current - Output
350mA
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
PSRR
63dB ~ 40dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.15V @ 0.15A
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3