UM1750DA-12
Part number
UM1750DA-12
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Union Semiconductor International Limited
Description
IC REG LINEAR 1.2V 350MA 6-DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2
Quantity
Price
Total price
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Quiescent (Iq)
130 µA
Current - Output
350mA
Current - Supply (Max)
300 µA
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
PSRR
63dB ~ 40dB (100Hz ~ 10kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3