UM1560P-15
Part number
UM1560P-15
Description
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT-343
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
8V
Current - Output
300mA
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Supplier Device Package
SOT-343
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 200mA
PSRR
56dB ~ 42dB (100Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3