UM1550DA-28
Part number
UM1550DA-28
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Union Semiconductor International Limited
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 6-DFN
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2
Quantity
Price
Total price
2
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
8V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 200mA
Supplier Device Package
6-DFN (2x2)
Current - Quiescent (Iq)
3.5 µA
PSRR
56dB ~ 42dB (100Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3