UM1540DB-18
Part number
UM1540DB-18
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
Voltage Dropout (Max)
0.33V @ 200mA
PSRR
56dB ~ 42dB (100Hz ~ 1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3