UM1460S-28
Part number
UM1460S-28
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Union Semiconductor International Limited
Description
IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT23-5
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2
Quantity
Price
Total price
2
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Control Features
Enable
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Protection Features
Current - Output
250mA
Voltage - Input (Max)
16V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Voltage Dropout (Max)
0.3V @ 150mA
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
PSRR
40dB (100Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3