UA78L15ACDRM3
Part number
UA78L15ACDRM3
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA 8-SOIC
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package
8-SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
PSRR
45dB ~ 39dB (120Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3