UA78L033AIPK
Part number
UA78L033AIPK
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
Encapsulation
Bulk
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Voltage - Input (Max)
35V
Package / Case
TO-243AA
Supplier Device Package
SOT-89-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 40mA
Current - Quiescent (Iq)
4.1 mA
PSRR
57.5dB (120Hz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3