TS78L12ACY
Part number
TS78L12ACY
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 4000
Current - Output
100mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
35V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Package / Case
TO-243AA
Operating Temperature
0°C ~ 150°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
6.5 mA
Supplier Device Package
SOT-89
Control Features
Current Limit
PSRR
42dB (120Hz)
Voltage Dropout (Max)
1.7V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3