TS5204CX33
Part number
TS5204CX33
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
IC REG LINEAR 3.3V 80MA SOT23
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 21000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Current - Output
80mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Voltage - Input (Max)
16V
Control Features
Current Limit
Supplier Device Package
SOT-23
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 80mA
PSRR
65dB (100Hz)
Current - Supply (Max)
3.1 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3