TS3480CX33
Part number
TS3480CX33
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 12000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
100mA
Voltage - Input (Max)
35V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Current - Quiescent (Iq)
5 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Supplier Device Package
SOT-23
Voltage Dropout (Max)
1.1V @ 100mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3