TS2951CS33
Part number
TS2951CS33
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8-SOP
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 5000
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
30V
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOP
Current - Supply (Max)
12 mA
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 100mA
Control Features
Enable, Error Flag
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3