TS2940CZ33
Part number
TS2940CZ33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO220
Encapsulation
Tube
Inventory
base.lang_mini : 30000
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
TO-220-3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Output
1A
Current - Quiescent (Iq)
15 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Voltage Dropout (Max)
0.8V @ 800mA
Current - Supply (Max)
110 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3