TS2938CS33
Part number
TS2938CS33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8-SOP
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
300 µA
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
8-SOP
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 500mA
Current - Supply (Max)
50 mA
Control Features
Current Limit, Inhibit
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3