TS2937CW33
Part number
TS2937CW33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA SOT-223
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223
Control Features
Current Limit
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Current - Supply (Max)
25 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3