TS2937CP33
Part number
TS2937CP33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO252
Inventory
base.lang_mini : 5000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Control Features
Current Limit
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Supplier Device Package
TO-252 (DPAK)
Current - Supply (Max)
25 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3