TS2937CM33
Part number
TS2937CM33
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263AB
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2400
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
26V
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Control Features
Current Limit
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 500mA
Current - Supply (Max)
25 mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3