TQL850CSV50 RLG
Part number
TQL850CSV50 RLG
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA 8-SOP-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
500mA
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
50V
PSRR
59dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.425V @ 250mA
Current - Quiescent (Iq)
77 µA
Control Features
Current Limit, Enable, Reset, Watchdog
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3