TQL850CSV33 RLG
Part number
TQL850CSV33 RLG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 8-SOP-EP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Current - Output
500mA
Protection Features
Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
50V
Supplier Device Package
8-SOP-EP
PSRR
59dB (100Hz)
Voltage Dropout (Max)
0.425V @ 250mA
Current - Quiescent (Iq)
77 µA
Control Features
Current Limit, Enable, Reset, Watchdog
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3