TQL821CSV50 RLG
Part number
TQL821CSV50 RLG
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Taiwan Semiconductor Corporation
Description
IC REG LINEAR 5V 200MA 8-SOP-EP
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Protection Features
Over Temperature
Current - Output
200mA
Qualification
AEC-Q100
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
50V
Supplier Device Package
8-SOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.34V @ 200mA
PSRR
59dB (100Hz)
Current - Quiescent (Iq)
77 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3