TPS7B91120DBVR
Part number
TPS7B91120DBVR
Description
IC REG LINEAR 12V 150MA SOT23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
40V
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Control Features
Current Limit
Current - Supply (Max)
150 µA
Current - Quiescent (Iq)
3 µA
Voltage Dropout (Max)
1.8V @ 150mA
PSRR
55dB ~ 43dB (10kHz ~ 100kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3