TPS7A20185PYCKR
Part number
TPS7A20185PYCKR
Description
IC REG LIN 1.85V 300MA 4-DSBGA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA
Control Features
Current Limit, Enable, Soft Start
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Package / Case
4-XFBGA, DSBGA
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz)
Supplier Device Package
4-DSBGA (0.62x0.62)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3