TPS7A20185PDQNR
Part number
TPS7A20185PDQNR
Description
IC REG LIN 1.85V 300MA 4-X2SON
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Current - Quiescent (Iq)
15 µA
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Supply (Max)
2 mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
PSRR
65dB ~ 40dB (100Hz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3