TPS7A14105PDRVR
Part number
TPS7A14105PDRVR
Description
IC REG LINEAR 1.05V 1A 6-WSON
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
1A
Control Features
Current Limit, Enable
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
6-WSON (2x2)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Voltage - Input (Max)
2.2V
Current - Quiescent (Iq)
43 µA
Voltage Dropout (Max)
0.099V @ 1A
PSRR
90dB ~ 24dB (100Hz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3