TPS76150SF5
Part number
TPS76150SF5
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR 5V 150MA SOT23-5L
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Output Type
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Voltage - Output (Max)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Current - Output
150mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Supply (Max)
2.5 mA
Voltage - Input (Max)
16V
PSRR
75dB (100Hz)
Current - Quiescent (Iq)
180 µA
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 150mA
Supplier Device Package
SOT-23-5L
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3