TPS73001SF6
Part number
TPS73001SF6
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LIN POS ADJ 300MA SOT23-6
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 3000
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Output Type
Adjustable
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Input (Max)
6V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Max)
5V
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Package / Case
SOT-23-6
Supplier Device Package
SOT-23-6
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1V
Current - Supply (Max)
300 µA
PSRR
60dB ~ 45dB (1kHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3