TPS71501DCKRM3
Part number
TPS71501DCKRM3
Description
IC REG LIN POS ADJ 50MA SC-70-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Adjustable
Control Features
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Output (Max)
15V
Current - Output
50mA
Protection Features
Over Current, Short Circuit
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device Package
SC-70-5
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage Dropout (Max)
0.75V @ 50mA
PSRR
60dB (100kHz)
Current - Supply (Max)
5.8 µA
Current - Quiescent (Iq)
5.8 µA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3