TPS40100RGET
Part number
TPS40100RGET
Product Category
DC DC Switching Controllers
Description
IC REG CTRLR BUCK 24QFN
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
Output Type
Transistor Driver
Output Phases
Serial Interfaces
Function
Step-Down
Topology
Buck
Duty Cycle (Max)
Clock Sync
Yes
Synchronous Rectifier
Yes
Package / Case
24-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package
24-VQFN (4x4)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 18V
Frequency - Switching
100kHz ~ 600kHz