TPS1117LV12S
Part number
TPS1117LV12S
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
TAEJIN
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT-223-3L
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 2500
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
1A
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1A
PSRR
45dB (1kHz)
Current - Quiescent (Iq)
260 µA
Current - Supply (Max)
400 µA
Supplier Device Package
SOT-223-3L
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3