TPL820F33-3TR
Part number
TPL820F33-3TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 180MA SOT23-3
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Control Features
Current Limit
Current - Output
180mA
Voltage - Input (Max)
42V
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
PSRR
75dB ~ 65dB (100Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max)
0.72V @ 180mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3