TPL740F28-5TR
Part number
TPL740F28-5TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
3PEAK
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA SOT23-5
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Current - Output
500mA
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Supplier Device Package
SOT-23-5
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
PSRR
60dB ~ 40dB (1kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3