TPL730F18-FR
Part number
TPL730F18-FR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 4-DFN
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 300mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-DFN (1x1)
PSRR
65dB ~ 45dB (1kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3