TPL710F12-3TR
Part number
TPL710F12-3TR
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
3PEAK
Description
IC REG LINEAR 1.2V 200MA SOT23-3
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Current - Output
200mA
Voltage - Input (Max)
6V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Control Features
Current Limit
Current - Quiescent (Iq)
30 µA
Voltage Dropout (Max)
0.17V @ 200mA
PSRR
55dB ~ 53dB (100Hz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3