TLV773105PDQNR
Part number
TLV773105PDQNR
Description
300-MA HIGH-PSRR LOW-IQ LOW-DROP
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq)
120 µA
Control Features
Enable
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.05V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
PSRR
56dB ~ 55dB (100kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3