TLV755345PDQNR
Part number
TLV755345PDQNR
Description
500MA HIGH-PSRR LOW-IQ LOW-DROPO
base.lang_mini : 1
Surface Mount
Grade
Qualification
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Control Features
Enable
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.45V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage Dropout (Max)
0.24V @ 500mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
PSRR
52dB (1kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3