TLV755185PDQNRM3
Part number
TLV755185PDQNRM3
Description
IC REG LIN 1.85V 500MA 4-X2SON
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Control Features
Current Limit, Enable
Voltage Dropout (Max)
0.4V @ 500mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.85V
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
4-X2SON (1x1)
PSRR
52dB (1kHz ~ 1MHz)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3