TLS850F3TUV33ATMA1
Part number
TLS850F3TUV33ATMA1
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Infineon Technologies
Description
IC REG LINEAR OPTIREG
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Voltage - Output (Max)
Grade
Automotive
Current - Output
500mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
42V
Package / Case
TO-252-7, DPAK (6 Leads + Tab)
Current - Quiescent (Iq)
43 µA
Current - Supply (Max)
55 µA
Control Features
Delay, Inhibit, Reset Output, Watchdog
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3