TL5001QD
Part number
TL5001QD
Product Category
DC DC Switching Controllers
Manufacturer
Texas Instruments
Description
IC REG CTRLR BCK/BST/FLYBK 8SOIC
Encapsulation
Tube
Inventory
base.lang_mini : 450
Quantity
Price
Total price
450
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
8-SOIC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration
Positive
Function
Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Type
Transistor Driver
Output Phases
1
Clock Sync
Serial Interfaces
Topology
Buck, Boost, Flyback
Control Features
Dead Time Control, Frequency Control
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3.6V ~ 40V
Frequency - Switching
20kHz ~ 500kHz
Duty Cycle (Max)
100%