TCR8BM095A,L3F
Part number
TCR8BM095A,L3F
Description
IC REG LINEAR 0.95V 800MA 5-DFNB
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
800mA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.95V
Voltage Dropout (Max)
0.225V @ 800mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3