TCR8BM085A,L3F
Part number
TCR8BM085A,L3F
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 0.85V 800MA 5-DFNB
Encapsulation
Cut Tape (CT)
Inventory
base.lang_mini : 1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Current Limit, Enable
Current - Output
800mA
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.85V
Current - Quiescent (Iq)
36 µA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package
5-DFNB (1.2x1.2)
Voltage Dropout (Max)
0.215V @ 800mA
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3