TCR5BM085A,L3F
Part number
TCR5BM085A,L3F
Description
500 MA FIXED OUTPUT LDO REGULATO
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 5000
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Surface Mount
Grade
Qualification
Control Features
Enable
Current - Output
500mA
Voltage - Input (Max)
5.5V
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Voltage - Output (Min/Fixed)
0.85V
Supplier Device Package
5-DFNB (1.2x1.2)
Voltage Dropout (Max)
0.125V @ 500mA
PSRR
98dB (1kHz)
Package / Case
5-PowerXDFN
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3