TCR3RM12A,LF
Part number
TCR3RM12A,LF
Product Category
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Manufacturer
Toshiba Semiconductor and Storage
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA 4-DFNC
Encapsulation
Tape & Reel (TR)
Inventory
base.lang_mini : 0
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Voltage - Input (Max)
5.5V
Current - Output
300mA
Package / Case
4-XDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
0.13V @ 300mA
PSRR
100dB (1kHz)
Supplier Device Package
4-DFNC (1x1)
Newest products
Texas Instruments
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8-PDIP
Texas Instruments
IC REG LINEAR POS ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN POS ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR 5V 3A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO3-2
IC REG LIN NEG ADJ 1.5A TO220-3
IC REG LINEAR POS ADJ 5A TO3-2
IC REG LINEAR 12V 1.5A TO220-3